Ana Sayfa Forumlar SSS – Sıkça Sorulan Sorular Form Araçlarının Adlandırılması

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Octopod tarafından 8 ay 3 hafta önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #10840

  Octopod
  Yönetici

  Form araçlarından veri girişi için kullanılanlara isim verirken dikkat edilmesi gerekir.

  Kaydet ve tabloları oluştur düğmesine tıklandığında formun özelliklerinde belirlediğimiz tablo adında bir tablo oluşturulur. Bu tabloda, formdaki veri girişi için kullanılan form araçlarının adlarında alanlar oluşturulur. Projenizde sql sorguları oluşturacağınız zaman tablo isimleri ve tablolardaki alan isimlerinin doğru olarak verilmesi işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Örneğin TABLE_1 tablosundaki Txt_1, Txt_2, Cb_1 alanlarının ne olduğunu hatırlamanız zor olacaktır. Tablo ve alan adlarını doğru verdiğinizde PROJE_MUSTERILER tablosundan MusteriAdi, Unvani, Temsilci alanlarının ne olduğunu bilerek kolayca istediğiniz sorguyu oluşturabilirsiniz.

  Alan isimlerini verirken dikkat etmeniz gereken kurallar şunlardır;

  • Alan adı rakam ile başlayamaz.
  • Alan adında yalnızca İngiliz alfabesi harfleri kullanılabilir, boşluk ve özel karakterler kullanılamaz. Boşluk yerine alt çizgi (_) karakteri kullanılmalıdır.Alan adı verilirken Camel Case yapısı kullanılabilir. Bu yapıda kelimenin ilk harfi büyük diğer harfleri küçük kullanılır ve boşluk kullanılmaz. Örneğin MusteriAdi, MusteriUnvani
  • Alan adı benzersiz olmak zorundadır.

  Son madde en önemli maddelerdendir. Tablo içerisinde alan adı yalnızca bir kere kullanılabilir. Octopod platformunda form tasarımı yaparken birden çok elemanı seçip aynı özellik atanabilmektedir. Form araçlarının adlarını düzenlerken yalnızca bir tanesinin seçili olduğuna emin olmak gerekir.

  En sık karşılaşılan hatalardan biri şudur;

  metin kutusu ad

  Örneğin yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü gibi forma bir metin kutusu eklendiğinde etiket aracı otomatik olarak oluşturulmaktadır. Bir araç yeni eklendiğinde etiketi ile birlikte seçili durumdadır. Bu haldeyken özelliklerden metin kutusunun adı değiştirilirse aynı anda etiket elemanının da adı (metni değil) değiştirilmiş olur. Metin kutusu ile ilgili bir işlem yapılmaya çalışıldığında da hem metin kutusunun hem etiket elemanının adının aynı olmasından dolayı hata ile karşılaşılacaktır.

  Çözüm olarak form araçlarının adlarını düzenlerken yalnızca bir tanesinin seçili olduğuna emin olmak gerekir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.