Hürriyet Gazetesi 06.10.2016

Şirketlere 9 saatte yazılım öğretecek…

hürriyet 06.10.2016

KURUMSAL yazılım ve yönetim alanında yer alan yerli teknoloji şirketlerinden EMS Yazılım, 5 milyon TL yatırımla geliştirdiği ‘OCTOPOD’ adıdaki yeni ürününü tanıttı. Kurumsal kaynak planlaması (ERP) çözümlerinde yerli ya da yabancı şirketler tarafından müşterüere sunulan çözümlerin yetersizliğinden yola çıkan OCTOPOD ile her şirket, kendi geliştirebiliyor. Hazır paket yazılımların müşterinin ihtiyacım tam olarak karşılayamadığım ve bu nedenle verimliliğin yüzde 65lerde kaldığına değinen EMS Yazılım Yönetim Kurulu Başkam Şenol Balo, “Bu yazılımların bir firmaya uyumu 12-18 ay arası değişiyor. Bu esnada firmanın ihtiyaçları değişiyor. 4 yıllık Ar-Ge çalışması, 15 bin saati aşkın test ve uygulama sonrasında OCTOPOD’u geliştirdik. OCTOPOD’u kullanmak için ileri seviyede yazılımcıya ihtiyaç yok. Toplamda 9 saatlik bir eğitimin sonunda herkes yazılım geliştirebilir.
İnternet olan her yerden geliştirme platformuna erişilerek tasanm yapmak mümkün. En önemlisi yazılımcı bağımlılığım ortadan kaldırıyor. Bu sayede firma klasik metodlara oranla 6-20 kat arası bir hıza ulaşıyor” dedi.
OCTOPOD’un yazılımcı olmak isteyen yeni mezunlar için de ideal olduğunu söyleyen Balo, “Sektörde nitelikli eleman açığı var. Ayrıca çok ciddi bir sirkülasyon var. Mezunlar ise, başka iş yapma derdinde. Çünkü yazılım geliştirmek uzun bir süreç.
OCTOPOD yazılımcı olmak isteyenlere de bir kariyer vaat ediyor. Artık zombi yazüımcüara teslim olmak istemiyoruz” diye konuştu. Şu anda 9 ülkede ERP danışmanlık ve implementasyon hizmetleri veren EMSYazılım’ın Octopod üe hedefi Avrupa pazarı. 5 yıl içerisinde 20 ülkede Octopod’u yerleştirmeyi hedeflediklerine değinen Balo, ilk görüşmelerin İngiltere pazarı ile gerçekleştirileceğini belirtti.

Add Comment